SIDA SVARAR PÅ RIKSREVISIONENS KRITIK

Onsdagen den 18 mars lade Sida fram sitt svar på riksrevisionens kritik och hade inbjudit massmedia. Trosgnistan följer med spänt intresse uppföljningen av den kritik som riktats mot svenskt bistånd. Trosgnistan har avgett ett utförligt svar till de konsulter som skall följa upp de projekt som granskats hos Trosgnistans partner i Kenya. Den dokumentering som Trosgnistan gett till de oberoende granskarna visar att dessa projekt i huvudsak genomförts korrekt. P.g.a. de oroligheter som pågått i Kenya så har granskarna ej på plats kunnat besöka Trosgnistans partner. Vi ser fram emot att detta sker så snart som möjligt.

Missionär Curt Johansson som också är Trosgnistans missionsföreståndare har på plats följt upp de projekt som funnits med i granskningen. Har har besökt ett stort antal skolor och kunnat konstatera att man lyckats lägga på fler skoltak inom utbildningsprogrammet än vad man budgeterat för i ansökan. Trosgnistans partner har fått hjälp av en kvalificerad konsult för att förbättra redovisning och administration.

Mer information kan ges av Curt Johansson som precis kommit hem från Kenya. Direkttelefon till Trosgnistans missionsföreståndare Curt Johansson 0278-13013, mail  curt@trosgnistan.se

Lär artikel om SIDA svar; Larm om oegentligheter i biståndet var överdrivet
 

I Sidas tidning som gavs ut i december "Omvärlden" skrivs att riksrevisionen backar från en rad felaktiga uttalanden om Sidas stöd via enskilda organisationer. Det fanns ingen täckning för de svepande anklagelser om korruptionsbrott i enskilda organisationer som gjordes i samband med lanseringen av rapporten "Oegentligheter inom bistånd".

LÄS ARTIKEL I SIDAS TIDNING;  OmVärlden 8, December 2007

Trosgnistans mission välkomnar riksrevisionens klarläggande, men förväntar sig att ansvar utkrävs av de som skött rapporteringen i media och ansvarat för rapporten.

Det är uppenbart att den allvarligt skadat tilltron till svenskt bistånd. Det är många frågor som väntar på svar. Teamets uppträdande i fält, missen att inte kvalitetssäkra rapporten och skandalen vid lanseringen.

Trosgnistan kommer att följa hela processen men avvaktar nu den vidare granskning som sker av de enskilda projekten som ifrågasatts

Det är 15 projekt som granskats. Projekten finns inom Svenska missionsrådets och Forum Syds ram. Två av projekten rör insatser hos Trosgnistans partner i Kenya.

Se vidare Trosgnistans dokumentation av skolor och vattenkällor: Trosgnistans svar på rapporten

>> Länk till Rapports inslag

>> Länk till artikel i OmVärlden

>> Sida om Riksrevisionens rapport

>> Artiklar om Riksrevisionens rapport i Dagen

>> SMRs debattartikel om Riksrevisionen i Dagen